У житті кожного хлопця настає момент, коли потрібно під керівництвом коханої дівчини (😆😆😆) власноруч зробити дрібний ремонт у оселі (замінити карниз, закріпити зовнішню електророзетку/вимикач, висвердлити підрозетник під врізну електророзетку/вимикач, навісити полицю, переклеїти плитку чи просто зробити кілька отворів під будівельні дюбелі з гачками), і тоді хлопець-майстер позичає перфоратор у доброго сусіда або купує його у будівельному супермаркеті чи у фірмовому магазині певного бренду електроінструменту.
Звісна річ, під час придбання свого першого новенького перфоратору майже усі початківці надають перевагу агрегатам горизонтального типу з потужним ударом (світлина 1) — якісні горизонтальні перфоратори з потужністю двигуна 0,9 — 1,3 кВт та з силою удару 2,7 — 3,8 джоулів важать до 3 кг у робочому стані, що майже дорівнює вазі ударного дриля такої ж потужності; реверсивний механізм дозволяє використовувати прямий перфоратор у якості потужного дриля-гвинтоверту (для цього необхідно мати перехідник типу «SDS+ на звичайний патрон дриля»); також усі перфоратори незалежно від типу комплектуються набором робочої оснастки (3 бури, 1 піка та 1 долото), мастилом для хвостовиків оснастки та містким кейсом, у якому можна зберігати сам перфоратор, власний бурильно-руйнувальний набір, а також зручно переносити його до іншого віддаленого місця роботи, що вигідно відрізняє перфоратор від ударного дриля будь-якої потужності. Потужності та сили удару прямих перфораторів потужністю до 0,9 кВт цілком вистачає для висвердлювання у цеглі або бетоні посадкових отворів під будівельні дюбелі діаметром 6 — 10 мм та довжиною до 80 мм, чого цілком достатньо для надійного навішування карнизів, полиць та гачків для розвішування кухонного приладдя; ба більше, горизонтальні перфоратори потужністю понад 1,1 кВт легко працюють навіть з корончастими свердлами діаметром 50 мм по бетону або з класичними бурами великих розмірів (8х310 та10х400 мм), що дозволяє бурити компактні підрозетники або робити так звані прохідні міжкімнатні отвори під кабель. Також потужні перфоратори прямого типу здатні з допомогою насадки-міксеру діаметром до 50 мм якісно та швидко розмішувати фарбу/шпатлівку/гіпсовий розчин об'ємом до 4 літрів без шкоди для себе, а також збивати засохлі патьоки клею/будівельної суміші/плитку. Чудова універсальність, ви згідні? На жаль, платою за такий шикарний функціонал є низька надійність ударного механізму, який збудований на базі ексцентрикового механізму з так званим "п'яним" підшипником. Під час свердління з ударом (це основний робочий режим для будь-якого перфоратору) уся потужність удару прямого перфоратора формується у місці контакту ексцентрика та вищезгаданого підшипника; з урахуванням кількості мікроударів на хвилину (4500 — 5100) через ударний механізм прямого перфоратору щохвилини проходить 75 — 85 джоулів руйнувальної енергії. Звісно, найбільш уразливий "п'яний" підшипник досить добре опирається такій кількості енергії і навіть в умовах щоденних ремонтів виходить з ладу аж через рік; якщо ж Ви придбали прямий перфоратор для особистого користування ним у режимі продуктивності "до 20 отворів на рік", то ресурсу міцності "п'яного" підшипнику вистачить Вам на добрий десяток років.
Проте якщо сфера Вашої ремонтної діяльності вимагає не лише буріння отворів, а й відверто руйнівних робіт (штробління/збивання великих площ плитки/руйнування бетонних стяжок) чи навіть свердління підрозетників діаметром понад 70 мм, раджу Вам звернути увагу на перфоратори вертикального бочкового типу (світлина 2). Так, головним недоліком бочкових перфораторів є значно більша вага порівняно з перфораторами прямого типу (4,5 — 6 кг у так званих "побутових" моделях з силою удару 3,2 — 6 джоулів та 8,2 — 16 кг у потужних професійних моделях з силою удару 8 — 15 джоулів). Але підвищена вага якраз і є платою за високу надійність бочкового перфоратору, оскільки його ударний механізм побудовано на базі міцних шестерень та повноцінного кривошипно-шатунного механізму, який можливо зруйнувати лише тривалою роботою без змазки. Окрім того, кривошипно-шатунний ударний механізм дозволяє передати на робочу оснастку значно потужніший імпульс щосекундного удару без шкоди для себе, оскільки розрахований на екстремально високі навантаження. Також приємними особливостями бочкових перфораторів є набагато краще охолодження двигуна та здатність обслуговувати їх навіть удома — критично важливе обслуговування бочкових перфораторів полягає у контролі за кольором та рівнем мастила у редукторі, до якого зручно залізти через єдиний ревізійно-технічний отвір у верхній частині перфоратору. Якщо під час чергового зазирання у редуктор бочкового перфоратору Ви помітите, що мастило змінило свій колір зі світло-коричневого на чорний або взагалі зникло з камери редуктору, то замінити масло можна за допомогою просоченої гасом ганчірки (вона знадобиться для витирання залишків старого мастила з нутрощів редуктору) та тюбика зі свіжим мастилом для перфораторних редукторів. Візит до майстерні у разі придбання бочкового перфоратору буде лише ознайомчим — Вам там пояснять про важливість змащування хвостовиків оснастки перед використанням та покажуть, як слід замінювати мастило у редукторній камері.