Foresta FT-16 (світлина 1), придбана за $ 80 у серпні минулого року для обкошування присадибної ділянки загальною площею 4 сотки, замінила легкий акумуляторний тример Einhell GC-CT 18/24, який не був розрахований на таку велику площу газону. Щоб забезпечити електрокосу мобільним живленням, разом із нею був придбаний мережевий подовжувач Power Plant JY-3021/50 PPEA16M500S1 довжиною 50 метрів на основі мідяного кабелю перетином 2,5 мм², за який довелося доплатити ще $ 35, тож вартість стартового набору склала $ 115. Минулого вересня відбулося перше випробування електрокоси на ділянці, яке розчарувало нас обох: по-перше, слабкі нутрощі допоміжної рукояті не дозволяли затягнути її кріпильні гвинти до надійної фіксації на штанзі, через що рукоять за 20 хвилин роботи відхилилася від вертикальної позиції на 10 градусів праворуч, а по-друге, комплектна косильна шпуля з напівавтоматичною подачею волосіні виявилася нездатна голити траву так, як це робила ножова голівка тримеру Einhell (за що нова коса та я мали що слухати від мами, незадоволеної 10-см висотою трави після косіння 😆😆😆). На щастя, минулого року більше косити не довелося, що дозволило мені зібрати достатньо даних з відеооглядів різних мотокіс та косильних голівок та зрозуміти, що потрібно зробити для покращення якості косіння.
Першим кроком вдосконалення коси стало придбання суцільнометалевої косильної голівки без автомату подавання волосіні (світлина 3), у якій подовження волосіні відбувається шляхом заміни її шматка на довший відрізок. Щоб досягнути її голільного ефекту, довелося відстібнути юбку захисного кожуха (на ній кріпиться відрізний ніж для волосіні, необхідний для роботи з напівавтоматичними та автоматичними косильними шпулями). Оскільки сам захисний кожух жорстко прикріплений до штанги (він підвішується до металевого кронштейну, закріпленому на штанзі заклепкою) та пересунути його не вдається, довелося піти на цю модернізацію. Вона дозволила знизити висоту косіння та збільшити ширину зрізування з 38 до 40 см. Перед початком косильного сезону-2020 довелося запомпувати мастило до нижнього редуктору, оскільки він був абсолютно сухий та сильно шумів під час роботи.
Конструктивні недоробки коси почали вилізати з травня, коли косильний сезон-2020 набирав обертів. Першим здалося кріплення двигуна до штанги — штатний саморіз М4х10 не витримав циклічних ривкових навантажень, викликаних частими перезапусканнями двигуна, і врешті-решт самовикрутився просто під час роботи, загубившись десь у траві; йому не допомогли навіть регулярні підтягування після кожного косіння. Під час пошуку заміни виявилося, що ефектна хромована металева штанга зроблена з сирого металу, який і був розгризений тим самим саморізом М4 настільки, що саморіз випав сам; довелося замість нього силоміць вкрутити звичайний гвинт М6х20, підклавши під нього шайбу-гровер, і це дозволило надійно зафіксувати корпус двигуна на штанзі (світлина 4). У липні не витримала додаткова рукоять, нутрощі якої зруйнувалися через регулярні підтягування з метою надійної фіксації рукояті на штанзі, і рукоять відпала від коси просто під час роботи; на щастя, там була ще одна пара неушкоджених кріплень, розташована глибше штатних. Щоб відремонтувати допоміжну рукоять, я поглибив зовнішні болтові шахти ще на 1 см, роз'єднав верхню частину рукояті так, щоб відкрити доступ до її нутрощів, поклав поверх неушкоджених внутрішніх кріплень шайби М6х10 та заново зібрав рукоять вже на штанзі. Щоправда, довелося поморочитися зі збіркою самої модернізованої рукояті, але після цієї модернізації рукоять нарешті змогла надійно зафіксуватися на штанзі та перестала вимагати регулярних підтягувань. На цьому з конструктивними недоліками коси було покінчено, і настав час рахувати її переваги 🙂
Першою перевагою виявився потужний та тяговитий двигун. Незважаючи на порівняно скромну потужність 1,6 кВт, він легко проганяє два 20-см хвости 3-мм волосіні з формою перетину «кручений квадрат» або «зірка» навіть крізь густу двомісячну траву, впевнено тримаючи свої 7500 робочих обертів на хвилину; ба більше, з перевантаженням він здатен прогнати навіть 3-мм квадратну волосінь такої ж довжини крізь ту ж траву та лопухи, миттєво зрубуючи все, що потрапить у сферу впливу волосіні (а сама квадратна форма перетину є найважчою з аеродинамічної точки зору). Що не менш приємно, двигун при своїй потужності працює тихіше, аніж його високообертові та слабші колеги (порівнювали з шумністю Forte EMK-420 на 1,2 кВт при 10 000 об/хв, і моя Foresta FT-16 виявилася тихішою та продуктивнішою). Другою перевагою виявилася шикарна система охолодження двигуна (світлини 2 та 5). Гарна аеродинаміка внутрішніх каналів сприяє ефективній продувці двигуна зовнішнім повітрям, що дозволяє безперервно працювати рівно годину при t=26°C або необмежений час при t=23°C та нижче. Третьою та найголовнішою перевагою є саме розташування двигуна на високо піднятому задньому торці штанги — це дозволяє безпечно косити навіть мокру траву, від якої перегоряють низькорозташовані незахищені двигуни; приємно, що уся потужність двигуна передається до косильної гарнітури через єдиний металевий жорсткий вал, зроблений із високоякісної гартованої сталі. Четвертою перевагою Foresta FT-16 з новою косильною голівкою є висока якість гоління трави — після проходу трава півметрового зросту перетворюється на п'ятисантиметрову; цікаво, що дикі зарослі трави та молодого деревняку можна зносити не волосінню, а комплектним трилопатевим ножем, попередньо знявши захисний кожух. Косити ножем можна на заздалегідь очищених від камінців та металобрухту ділянках, які мені поки що не траплялися.
Експлуатаційні витрати на косіння за 2020 рік склали $ 9. За ці кошти було придбано редукторне мастило, нову косильну голівку та три 15-метрових блістера волосіні завтовшки 1,6, 2,4 та 3 мм. Такий запас волосіні дозволив виголити 26 соток газонів.